Błędy językowe, których należy unikać.

źródło: http://purestyle.pl/

Błędy językowe to temat, który jest wszechobecny. Dotyczy wszystkich, bo albo same je popełniamy, albo je słyszymy. Błędnie mówią politycy, prezenterzy telewizyjni, nasi znajomi, członkowie rodziny. Dlaczego tak się dzieje? Czy to wina olewackiego stosunku do tego, co mówimy? Czy po prostu nam się nie chce skupić i zastanowić, jak dane słowo POWINNO brzmieć?

Moja teoria jest taka, że za mało czytamy. W książkach jest mądrość. Nie tylko ta merytoryczna, ale i bogactwa słów. Czytając książki poszerzamy swój zasób słownictwa, poznajemy prawidłowy zapis sformułowań, stajemy się bardziej elokwentni. Badania dowodzą, że dzięki czytaniu jesteśmy bardziej wrażliwi. Nie tylko na otaczający nas świat, ale i na ludzi wokół.

Teraz lista. Stworzona przeze mnie jako ranking najczęściej słyszanych błędów językowych.

źródło: http://forum.4kolka.pl/forum-usmiechu/

WŁANCZAĆ  – słyszę to nagminnie, gdy ktoś pyta: gdzie się włancza… Prawidłowa wersja to oczywiście WŁĄCZAĆ i takiej się trzymajmy.

PÓŁTOREJ – używane w stosunku do rzeczowników nie tylko w formie żeńskiej, np. półtorej roku, półtorej ciastka. To słowo się odmienia! Prawidłowo mówimy PÓŁTORA roku, miesiąca, a PÓŁTOREJ miseczki.

PROSZĘ PANIĄ – jeśli do tańca, to ta wersja jest ok., ale w innych przypadkach, szczególnie w wersji pytającej panią o coś jest niedopuszczalna! Wtedy jedyne i prawidłowe sformułowanie brzmi PROSZĘ PANI.

WZIĄŚĆ – och, to pojawia się wszędzie, podejrzewam, że niedługo znajdzie się w słownikach jako neologizm. Ale zanim to nastąpi mówmy WZIĄĆ, bo tak to brzmi prawidłowo.

W DNIU DZISIEJSZYM – jest trochę jak masło maślane. Stosowane często przez polityków, urzędników i wszędzie wokół. Tego sformułowania używają, by podkreślić wagę sytuacji, a wystarczyłoby zamienić je na zwykłe DZIŚ, DZISIAJ.

CHCEM – swego czasu spotykałam się z tym codziennie. Słyszałam: chcem zamówić, kupić, chcem się spotkać… W języku polskim jedyna wersja to CHCĘ.

PAN DOKTÓR – może ktoś uzna, że nie powinnam nazywać tego błędem, ponieważ jest traktowane jako regionalizm (a jak dla mnie archaizm). Jednak w XXI wieku razi w uszy. Nie tylko mnie, ale i tych doktórów 😉 Mówmy PAN DOKTOR.

POSZŁEM – najczęściej słyszane wśród niewykształconych młodzieńców. Poprawna forma to POSZEDŁEM.

OKRES CZASU – bardzo powszechne, a jednak niepoprawne. Oddzielamy to 2 wyrazy i zapominamy, że istniały razem! Np: w pewnym OKRESIE napisałam,  zajęło mi to sporo CZASU.

PO NAJMNIEJSZEJ LINII OPORU – to bezsensowne przekręcenie sformułowania PO LINII NAJMNIEJSZEGO OPORU. Bo to opór może być większy, lub mniejszy, a linia co najwyżej krótsza, albo szersza 😉

W razie językowych dylematów zasięgnąć możesz porady PWN, sprawdzić, jak poprawnie mówić po polsku, albo skorzystać z poradni językowej.

A Ty? Jakie błędy językowe słyszysz najczęściej?

  • http://www.wlasnemiejsce.pl Agnieszka – liczysiecontent.pl

    Ja jeszcze dorzucę: pomarańcz zamiast pomarańcza i w każdym bądź razie zamiast w każdym razie. A włanczać i wziąść to też regionalizmy z Małopolski, choć niestety uznawane za niepoprawne, ale w mojej okolicy słyszane na każdym kroku.

    • http://kobietausteru.pl/ kobietausteru

      W każdym razie albo bądź, co bądź – to prawda, najczęściej słyszymy formę niepoprawną. A z tymi regionalizmami to jest różnie, czasem są akceptowane, czasem nie. W moich rodzinnych stronach często mówi się: jo, co jest niezrozumiałe dla wielu osób 😉

  • http://liquiddreams.pl/ Aina liquiddreams.pl

    za bym jeszcze dodała UMIE zamiast UMIEM w pierwszej osobie.

    • http://kobietausteru.pl/ kobietausteru

      To chyba kwestia niestaranności językowej. Unikania wypowiadania końcówek słów, często przy takich zakończonych na ą, ę np. zamiast będę słyszymy coś w rodzaju „bende”…

      Pozdrawiam Cię serdecznie!

  • http://www.rudymspojrzeniem.pl Marta Kraszewska(Elaine Blath)

    Bardzo fajny wpis i faktycznie uwzględnia najpopularniejsze błędy. Ja jeszcze często słyszę Ogladnij zamiast obejrzyj. Albo patrzalam zamiast patrzylam.

  • https://www.facebook.com/UsmiechProszeFotografia Justyna – Uśmiech proszę!

    Dziękuję za ten wpis! Jak miło, że jest nas więcej;-) Ja lubię jeszcze „bynajmniej” użyte w odwrotnym znaczeniu i „Państwo zrobicie” zamiast „zrobią”, ale to już chyba skutecznie wyparło właściwą formę. Co do czytelnictwa, wczoraj słyszałam pewnego doktora historii, który wszystkie ą wymawiał jak om:-)